8 راهنمایی برای اصول پایان نامه نویسی

اصول پایان نامه نویسی
تاریخ انتشار : 10 آذر 96
480 بازدید
هیچ دیدگاه

8 راهنمایی برای اصول پایان نامه نویسی

دراینجا به هشت مورد اساسی که شما را در رعایت اصول پایان نامه نویسی راهنمایی می کند، به اشتراک  می گذاریم.

نکته اول: اولین نکته در مورد اصول پایان نامه نویسی این است که در همان رشته تخصصی که مشغول به تحصیل هستید ، مطالعه ی تان را بالا ببرید، جدیدترین مقالات وکتابها را در رشته خود مطالعه کنید تابا موضوعات وعناوین جدید آشنا شوید.. پس مطالعه خود را بالا ببرید.

نکته دوم: وقتی یک عنوان کلی را برای تحقیق، مدنظر قراردادید، شرایط وامکانات را برآورد کنید. برای مثال، برای تحقیق موضوع خود، امکان برخی تستها، آزمایشگاه ویا امکانات مادی ویا تجهیزات لازمه، وجود دارد یا خیر. این برآورد اولیه به شما این درک را میدهد که ایا موضوع انتخابی قابل عملیاتی کردن است یا فقط در مرحله فرضیه باقی می ماند.

نکته سوم: در اصول پایان نامه نویسی نکته مهم این است که مروری کوتاه بر مقدمه تحقیق خود داشته باشید. بهتر است قبل از اینکه کارتان را به گروه یا استاد راهنما ارائه می دهید ، خودتان این کاررا انجام دهید. در اینجا لازم است شما به وضوح هدف تحقیق را برای خود روشن کنید..و برای اینکه هدف تحقیق را متوجه بشوید بهتر است ضرورت تحقیق خود را درقالب 2-3 جمله بنویسید. وبرای اینکه ضرورت تحقیق را درست بنویسید از خود بپرسید تحقیق من چه مزیتی دارد تا خواننده به آن توجه کند؟

نکته چهارم: هدف تحقیق را به صورت یک جمله خبری ودر زمان حال، بر روی کاغذ بنویسید.وبعد از نوشتن آن را به صورت یک جمله سئوالی از خود بپرسید. این سئوال ، نشانگر سئوال پژوهش شما است.

نکته پنجم: یکی دیگر از اصول پایان نامه نویسی مشخص کردن نوع کارکرد تحقیق است. روش تحقیق را برای خود مشخص کنید، برای مثال؛ تشریح مختصری از آنچه( درزمان گذشته) انجام گرفته است، بنویسید. وروش رسیدم به جواب را نیز مشخص کنید در این صورت روش تحقیق شما نیز مشخص می شود.

نکته ششم: تحقیقاتی که پیرامون موضوع تحقیق شما انجام شده است را بررسی کنید. برای مثال؛ تشریح مختصری از آنچه به عنوان نتیجه (درزمان گذشته) بدست آمده است، به صورت نتایج حل مسئله بنویسید.

نکته هفتم:  تشریح مختصری  از اهمیت و معنای ضمنی بدست آمده است را بعنوان خروجی نتایج حل مسئله بنویسید.

نکته هشتم: پیشنهادهای تحقیق خود، را بنویسید و بهتر است به صورت واضح به شکل( پیشنهاد پژوهشی- پیشنهاد کاربردی) مشخص کنید.

امیدواریم مطلب امروز آکادمی حکیم در خصوص اصول پایان نامه نویسی برای شما مفید بوده باشد. لطفا نظرات خود را در خصوص نوع محتوای آموزشی مورد نیازتان با ما در میان بگذارید.

برچسب ها : ,,,,,,,,,,,
مطالب مرتبط
تبلیغات شما
دیدگاهی بنویسید